Неизвестни факти за Коневъдство

Разглеждано в исторически аспект, коневъдството по нашите земи е било много добре развито още от времето на траките. Археологическите разкрития от тази епоха ни представят едно изключително богато типово разнообразие, включващо диви и местни примитивни коне, прототип на тежковозните, и изящни ездови коне.

Качествата като здравина и атлетизъм правят конете от тази порода изключително подходящи за прескачане на препят­ствия и обездка.

Необходими личностни качества – Лицата, практикуващи професията трябва да обичат животните, да бъдат подвижни, сръчни, физически здрави и издръжливи.

Последователно възниква и необходимостта от организи­ране на големи стопанства (конезаводи), в които разплодните животни да бъдат поставяни при контролирани условия на отглеждане и развъждане. С това се слага нов етап от раз­витието на коневъдството в България, който е свързан с те­менната дейност и създаването на конезаводи и племенни стада.

Племенни ядра от рисисти коне имаше в конезаводите „Стефан Караджа" и „Хан Аспарух", а днес са основно в някои частни племенни ферми в страната.

Професионални сдружения и организации – Съюз на птицевъдите в България

Коневъдство и конна езда – трета степен на професионална квалификация. Обучението е свързано с усвояване на методите за отглеждане и развъждане на коне.

Техническото съхранение или достъпът са необходими за легитимната цел да се съхраняват предпочитания, които не са поискани от абоната или потребителя.

Професионални сдружения и организации – Съюз на птицевъдите в България

Конете от Хановерска порода се отличават с крупни размери, хармонично телосложение, леки движения и спокоен темперамент. В страна коне от тази порода се развъждат в Тракийския университет в гр.

Племенни стада от Чистокръвната английска порода коне има в конезаво­дите „Кабиюк" край Шумен, „Стефан Караджа" край Балчик, „Хан Аспарух" край Разград и в много племенни ферми на частни стопани в различни краища на страната.

СТАРТИТАНЕ НА ОБУЧЕНИЕТО Всеки месец стартират групи за обучение

Всичко се извършва предимно в малки експериментални групи Коневъдство към ловно-рибарските стопанства и нямат съществено стопанско значение.

Дунавските коне са подходящи за селскостопанска рабо­та и притежаваната от тях висока работоспособност е при­чина за широкото им разпространение.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Неизвестни факти за Коневъдство”

Leave a Reply

Gravatar